Iš ko gaminami vestuviniai žiedai ir kokios yra skirtingų medžiagų savybės

Iš ko gaminami vestuviniai žiedai ir kokios yra skirtingų medžiagų savybės

Būsimiems jaunavedžiams, ketinantiems leistis į vestuvinių žiedų paieškas, dažnai kyla klausimas, iš ko gaminami šiuolaikiniai vestuviniai žiedai ir kokiomis savybėmis jie pasižymi. Renkantis vestuvinį žiedą galima rinktis iš daugybės medžiagų. Pirmiausia yra seniausi favoritai – įvairių rūšių auksas ir sidabras. Yra ir naujesnių, „šaltesnių“ medžiagų, kaip antai juodasis cirkonis ir volframo karbidas. Cheminiu požiūriu bendri šių medžiagų pavadinimai slepia sudėtingesnę cheminę prigimtį. Auksas nėra tik auksas, sidabras nėra tik sidabras ir net volframo karbidas turi savyje paslėptą komponentą.

Baltieji metalai

Sidabras, platina ir paladis juvelyrikoje vadinami baltaisiais metalais. Iš šių trijų metalų populiariausias ir pigiausias yra sidabras. Sidabriniai žiedai gaminami iš sidabro, kuris yra lydinys (metalų mišinys). Sterlingo sidabro sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 92,5 % sidabro. Likusią dalį paprastai sudaro varis. Šis lydinys būtinas, nes grynas sidabras yra gana plastiškas, t.y. laikui bėgant gali išlinkti. Pridėjus vario, sidabras tampa kietesnis ir ne toks plastiškas.

Platinos ir paladžio žiedai priskiriami brangesniems vestuviniams žiedams. Jie taip pat nėra sudaryti iš atskirų metalų ir yra legiruoti su kitais metalais, siekiant pagerinti jų savybes. Iš šių dviejų metalų pagamintų žiedų grynumas dažnai siekia 95 %. Likusią dalį paprastai sudaro rutenis, iridis arba rodis. Platinos žiedų tankis yra didžiausias iš minėtų metalų, o tai reiškia, kad jie yra ir sunkesni.

Aukso metalai

Grynas auksas, kaip ir sidabras, yra per daug plastiškas, kad iš jo būtų galima gaminti papuošalus. Legiruojant su kitais metalais, galima išgauti geresnių savybių ir įvairių spalvų.

Geltonasis auksas išlaiko auksui būdingą atspalvį, tačiau sidabras ir nedidelis kiekis vario suteikia jam deramą atsparumą. Rožinio aukso sudėtyje kartu su auksu taip pat yra vario ir sidabro, tačiau šiek tiek didesnis vario kiekis jam suteikia vario atspalvį. Tuo tarpu baltasis auksas yra lydinys, kurį paprastai sudaro auksas su paladžiu arba platina. Savo išvaizda jis labiau primena sidabrą nei auksą. Taip yra dėl to, kad jis dažnai dengiamas rodžiu, kuris suteikia kietumo ir sidabrinio blizgesio.

Auksinio žiedo grynumas gali būti matuojamas karatais. 24 karatų auksas yra 100 % auksas, kurio nerasite vestuviniuose žieduose dėl aukso minkštumo. Dažniau naudojamas 14 karatų auksas (58,5 % aukso), o 18 karatų (75 %) auksas yra brangesnis dėl didesnio aukso kiekio.

Naujesni metalai

Titanas, cirkonis, volframas ir plienas yra vis dažniau vestuvinių žiedų gamyboje naudojami metalai. Jų privalumas yra tas, kad jie yra pigesni už tokius metalus kaip auksas ir platina, o taip pat ir patvaresni.

Kaip ir ankstesni nagrinėti metalai, nors ir vadinami pagrindinio juose esančio metalo pavadinimu, visi jie yra metalų mišinys. Titano žiedai paprastai gaminami iš lėktuvų klasės titano – lydinio, į kurį pridėta nedidelis kiekis vanadžio ir aliuminio. Šių žiedų tankis yra mažiausias iš minėtų medžiagų, todėl, atsižvelgiant į jų dydį, jie yra ypač lengvi.

Volframo žiedai gaminami iš volframo karbido – volframo ir anglies junginio, kuris yra viena kiečiausių žinomų medžiagų. Jei žiedas pagamintas iš volframo karbido, galima jaustis saugiai – jis nesusibraižys, nebent pats gali subraižyti kitus daiktus. Tačiau dėl ypatingo kietumo jis taip pat gali būti linkęs suskilti.

Į volframo karbido vestuvinius žiedus dedamas ir nedidelis kiekis kobalto, kad jie būtų plastiškesni. Kobaltas taip pat naudojamas žiedų gamyboje kaip savarankiška medžiaga ir dažniausiai legiruojamas chromu.

Juodojo cirkonio žiedai gaminami oksiduojant cirkonio metalą, siekiant suformuoti juodą cirkonio oksido dangą. Paskui jis poliruojamas, kad paviršius būtų lygus ir juodas. Jis pasižymi mažu tankiu ir kietumu, todėl jį sunku įbrėžti. Kartais pasitaiko ir įprastų cirkonio žiedų.

Galiausiai yra nerūdijančio plieno žiedai – galbūt tai skamba ne taip patraukliai, tačiau tokie žiedai taip pat yra gana atsparūs. Plienas yra geležies ir anglies lydinys; nerūdijančio plieno sudėtyje yra mažiausiai 10,5 % chromo.

Žiedų dydžio keitimas

Kai kurie žmonės gali visą gyvenimą nekeisti savo vestuvinių žiedų dydžio, tačiau kitiems gali tekti žiedą padidinti arba sumažinti, bet ar tai įmanoma – priklausys nuo medžiagos, iš kurios pagamintas jūsų žiedas.

Žiedų, pagamintų iš minkštesnių metalų, pavyzdžiui, aukso, sidabro, platinos ir paladžio, dydį keisti nesudėtinga. Kitų, iš kietesnių metalų pagamintų žiedų dydžių keitimas yra problemiškesnis. Jei žiedai pagaminti iš juodojo cirkonio ir volframo karbido, to padaryti beveik neįmanoma. Sudėtinga keisti ir titano bei nerūdijančiojo plieno žiedų dydį, kartais tai galima padaryti tik tam tikrose ribose. Todėl tai reikėtų turėti omenyje, renkantis vestuvinį žiedą iš šių medžiagų.

Grįžti į tinklaraštį