Sužadėtuvių žiedų tradicijos iš viso pasaulio

Sužadėtuvių žiedų tradicijos iš viso pasaulio

Ar kada nors susimąstėte apie tai, kas yra sužadėtuvių žiedas? Visose šalyse laikomasi iš kartos į kartą perduodamų paveldo tradicijų. Manoma, kad sužadėtuvių žiedai atsirado senovės Egipte, kur buvo tikima, kad apskritimas yra amžinybės simbolis. Senovės egiptiečių netrukus susituoksiančios poros apsikeisdavo „žiedais“, pagamintais iš pintų nendrių. Šiuos nendrinius žiedus jie nešiojo ant kairės rankos bevardžio piršto. Jie tikėjo, kad per šį pirštą eina vadinamoji „vena amoris“ (arba „meilės vena“), kuri susijungia su širdimi. Pagal folklorą ir tradicijas širdis simbolizuoja meilę ir ištikimybę, todėl žiedas turėtų būti nešiojamas ant to piršto, kurio vena veda tiesiai į širdį.

Sužadėtuvių žiedų tradicijos, kurios šiandien vyrauja Vakarų kultūroje, atkartoja šią senovės egiptiečių tradiciją. Moteris iš vyro gauna sužadėtuvių žiedą, kuris išreiškia jo ketinimus vesti savo mylimąją, o vyras paprastai sužadėtuvių žiedo negauna. Tačiau kituose pasaulio kraštuose sužadėtuvės atrodo šiek tiek kitaip. Todėl būtų įdomu į kai kurių šalių tradicijas pažvelgti iš arčiau.

Vakarų Europa

Šiose šalyse sužadėtuvių žiedai nešiojami ne ant kairės, bet dešinės rankos bevardžio piršto. Taip yra Anglijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Norvegijoje ir, žinoma, Lietuvoje. Daugelis šių tradicijų perduodamos iš kartos į kartą, tačiau žiedai, nesvarbu, ant kurio piršto jie mūvimi, simbolizuoja tas pačias idėjas: meilę ir ištikimybę.

Prancūzija

Vakarų pasaulyje sužadėtuvių žiedus paprastai puošia deimantais, tačiau Prancūzijoje naudojami ir kiti brangakmeniai, tarp kurių yra rubinai, smaragdai ir safyrai! Kate Middleton savo safyriniu žiedu neabejotinai pradėjo tendenciją JAV, ir vis daugiau žmonių vietoje deimantų ima rinktis kitus brangakmenius.

Čilė

Čilėje ir vyrai, ir moterys gauna sužadėtuvių žiedus. Jie taip pat nešioja sužadėtuvių žiedus ant dešinės rankos, bet vėliau, kai susituokia, perkelia juos ant kairės rankos. Tai reiškia perėjimą nuo sužadėtuvių prie santuokos. Ši tradicija labai panaši į abiturientų tradiciją, kai gavę diplomus jie perkelia kepurės kutelį iš dešinės į kairę.

Kenija

Kenijoje sužadėtuvių proga poros vietoj žiedų ir brangakmenių keičiasi įmantriais papuošalais. Dekoratyviniai karoliukai nuo seno yra Afrikos kultūrų dalis. Papuošalų spalvos ir rūšys labai priklauso nuo kiekvieno atskiro afrikiečių regiono ir religijos. Net regiono klimatas turi įtakos medžiagoms, iš kurių gaminami papuošalai.

Airiškas Claddagh žiedas

Airiškas Claddagh žiedas simbolizuoja draugystę, meilę ir ištikimybę. Ant žiedo esančios rankos reiškia draugystę, širdis – meilę, o karūna – ištikimybę. Claddagh žiedas mūvimas tam tikru būdu, kuris rodo susižadėjusios poros santykių statusą. Žiedas mūvimas ant dešinės rankos su karūna nukreipta į jo savininką rodo, kad žiedo savininkas yra nevedęs. Tuo tarpu, jei žiedo savininkas turi antrąją pusę, jis mūvi žiedą ant dešinės rankos su karūna nukreipta į išorę. Jei žmogus yra susižadėjęs, žiedas perkeliamas ant kairės rankos su karūna nukreipta į žiedo savininką. Kai žiedas turi simbolizuoti santuoką, jis mūvimas ant kairės rankos, o karūna nukreipiama į išorę.

Induizmo kultūros

Kai kuriose induizmo kultūrose moterys, kurios yra susižadėjusios, žiedą mūvi ne ant rankos, o ant kojos piršto. Tačiau kita vertus, kai kuriose induistų kultūrose moterys mūvi vakarietiško stiliaus sužadėtuvių žiedus. Nors priežastys, dėl kurių žiedai mūvimi ant kojos pirštų, skiriasi, vienas iš įsitikinimų yra tas, kad kojų pirštų žiedai spaudžia nervus, kurie yra susiję su reprodukcine sistema ir palaiko jos sveikatą.

Indijos kultūros

Vakarų Bengalijoje, Indijoje ir kitose Indijos kultūrose moterys vietoj sužadėtuvių žiedų puošiamasi apyrankėmis, pagamintomis iš stiklo, aukso, geležies ar kitų metalų. Apyrankės simbolizuoja du dalykus, kurie indų kultūroje yra svarbūs santuokai – tai sėkmė ir klestėjimas. Vestuvių dieną indės pasipuošia ir daugybe kitų įvairiausių papuošalų, kaip antai auksiniai karoliai, žiedai, nosies žiedai, diržai ir galvos apdangalai!

Grįžti į tinklaraštį