Kaip juvelyriniai dirbiniai yra gaminami šiandien

Kaip juvelyriniai dirbiniai yra gaminami šiandien

Šiandien juvelyriniai dirbiniai gaminami derinant skirtingus metodus. Dalis iš jų buvo taikomi ir anksčiau, tačiau kaip pavieniai metodai. Dabar naudojamas tradicinis metodas – pasitelkiant paprastus įrankius ir modernius bei sudėtingus įrankius, kurie kartais valdomi kompiuteriu. Nepaisant visų šių priemonių, svarbiausia bet kokio juvelyrikos meno dalimi išlieka įgūdžiai ir kūrybiškumas. Juvelyrinių dirbinių gamybą sudaro keli sudėtingi procesai, kurie vyksta ilgai ir lėtai. Todėl norime jus supažindinti su papuošalų gamybos proceso žingsniais – nuo idėjos iki galutinio gaminio.

Papuošalų dizaino idėjos

Kuriant bet kokį gaminį, pirmiausia reikia sukurti dizaino koncepciją. Panašiai ir juvelyrinių dirbinių kūrimo procese dizaineriai supažindinami su reikiamu gaminiu ir jo panaudojimu. Pavyzdžiui, dizaineriui gali būti nurodoma sukurti Valentino dienai skirto žiedo dizainą naudojant deimantus ir baltąjį auksą. Tada jis nubraižo dizaino eskizą, o kai jis patvirtinamas,  galima pradėti juvelyrinio dirbinio gamybą.

Juvelyro įrankiai

Patvirtinus dizainą pradedama juvelyrinio dirbinio gamyba. Kai kuriose įmonėse tam tikro dizaino kūrime specializuojasi keli juvelyrikos meistrai. Tokiu atveju atitinkami darbai yra paskirstomi konkrečius įgūdžius ir talentą turintiems juvelyrams, kurių kompetencija geriausiai tinka konkrečiam papuošalui sukurti.

Pirmiausia juvelyras dizainą transformuoja į pagrindinę formą. Šis etapas yra svarbiausias, nes nuo formos priklausys tolimesni rezultatai. Toks darbas pagal seną tradiciją vis dar atliekamas rankomis, ypač kuriant vienetinio dizaino juvelyrinius dirbinius. Procesas gali trukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo dizaino sudėtingumo, kuriam gali prireikti daugiau detalių ir subtilių formavimo darbų.

Ne mažiau svarbus dalykas yra medžiagos, kuri naudojama formai, parinkimas. Populiariausios medžiagos yra natūrali guma, silikonas ir vaškas, nes jos yra pigiausios. Sudėtingam dizainui, kurį reikia kelis kartus koreguoti, naudojamas juvelyrinis liejimo vaškas, nes jis yra lankstus ir lengvai apdorojamas. Metalas yra dar viena medžiaga, naudojama kaip forma, tačiau ji yra brangiausia. Tačiau šis variantas pasižymi didesniu tikslumu, nuoseklumu ir preciziškumu. Kai kurios įmonės, kai reikia greitai atlikti darbą, kaip formą naudoja auksą. Tuo tarpu sidabras, kaip ekonomiškiausias iš visų šiam liejimo procesui skirtų metalų, naudojamas tais atvejais, kai formą ketinama naudoti daugiau nei vieną kartą.

Juvelyrinių dirbinių liejimas

Tai dar vienas sudėtingas procesas. Juvelyrinių dirbinių liejimo vašku forma įdedama į plieninį indą, kuris užpildomas specialiais milteliais. Tada ji kaitinama kaitinimo kameroje. Veikiant karščiui vaškas suskystėja, o milteliai – sukietėja. Tada į šį indą supilamas suskystintas metalas. Galiausiai jis atvėsinamas ir atidaromas, kad „atsivertų“ juvelyrinis dirbinys, kuris vis dar yra liejimo pavidalo.

Juvelyrinių dirbinių apdailos tipai

Juvelyrinių dirbinių apdaila gali būti kuriama įvairiais būdais, tarp kurių yra poliravimas, padengimas matiniu sluoksniu, šlifavimas, kalimas ir kt.

Puošyba ir įtvirtinimas

Kai papuošalas išliejamas, reikia atrinkti ir surūšiuoti dizainui reikalingus akmenis. Juos atrenkant atsižvelgiama į galutiniam gaminiui tinkamus akmenų dydžius ir svorius. Tai daug laiko reikalaujantis procesas, kuriam reikia patyrusio ir kvalifikuoto juvelyro žinių.

Atrinkus akmenis, naudodamas mikroskopu juvelyras kiekvieną brangakmenį pritaiko prie lietos medžiagos. Šiam preciziškam procesui reikia tvirtos rankos, įgūdžių ir ilgametės patirties, norint išgauti tobulą papuošalo dizainą. Paskui seka poliravimas ir dengimas.

Poliravimas ir dengimas

Šlifavimą, poliravimą ir blizginimą galima laikyti priešpaskutiniu etapu, kai visas juvelyrinis gaminys kruopščiai ir atidžiai nušlifuojamas, nupoliruojamas ir nuvalomas, kad būtų kuo lygesnis ir blizgesnis.

  • Šlifavimas – tai aštrių briaunų, atplaišų ir oro burbuliukų pašalinimas iš medžiagos.
  • Poliravimas – tai specialių abrazyvų naudojimas, kad paviršius būtų blizgesnis. Skirtingiems metalams naudojamos skirtingos poliravimo medžiagos. Todėl auksui poliruoti naudojamos vienokios, o platinai ir sidabrui – kitokios medžiagos.
  • Blizginimas – kitas žingsnis po poliravimo. Juo siekiama išgauti didelį blizgesį ir spindesį galutinei apdailai.

Paskutinis ir baigiamasis procesas yra dengimas. Kai juvelyrinis dirbinys nupoliruojamas, jis siunčiamas dengti elektrolitinio nusodinimo būdu. Priklausomai nuo papuošalo dizaino, dengimui gali būti naudojamas auksas, sidabras, varis, chromas, rodis ir kiti metalai pagal patvirtintą dizaino koncepciją. Siekiant padidinti atsparumą dėvėjimuisi ir patvarumą, baltojo aukso ir platinos juvelyriniai dirbiniai dažnai dengiami rodžiu.

Kokybės kontrolė

Užbaigus dengimą atliekama kokybės kontrolė, kurios metu kruopščiai tikrinama, ar nėra defektų. Jei jų yra, gaminys toliau koreguojamas, kol defektų nebelieka. Brangaus ir sudėtingo dizaino papuošalų, kuriems naudojamas retas ar vertingas brangakmenis, kokybės kontrolė yra itin griežta. Todėl paprastai juvelyriniai dirbiniai nebūna išleidžiami į prekybą tol, kol juvelyrai negauna patvirtinimo, kad gaminys yra aukščiausios kokybės.

Juvelyrika ir mada

Juvelyrinių dirbinių ir mados tendencijos ilgainiui kinta. Tikimės, kad informacija apie juvelyrinių dirbinių gamybos procesą, jų koncepciją ir kūrimą, kuris gali užtrukti kelis mėnesius, bus jums naudinga ir padės labiau puoselėti turimus papuošalus.

Grįžti į tinklaraštį