Graži sužadėtuvių žiedo simbolika

Graži sužadėtuvių žiedo simbolika

Sužadėtuvių žiedai yra poros meilės, atsidavimo ir ištikimybės simbolis. Tačiau pati žiedo forma ir dizainas pasižymi savitu simbolizmu, apie kurį pagalvoja nemaža dalis būsimų jaunavedžių ieškodami sužadėtuvių žiedų ir bandydami atrasti tobulą žiedą savo jausmams ir santykiams išreikšti.

Bendra sužadėtuvių žiedo simbolika

Pirmasis istorijoje užfiksuotas deimantinis sužadėtuvių žiedas buvo padovanotas 1477 m., kai Austrijos erchercogas Maksimilijonas įteikė šį žiedą savo sužadėtinei Marijai iš Burgundijos. Iki šio įvykio sužadėtuvių žiedai buvo gaminami iš paprasto metalo (eilinių žmonių - geležiniai, o karališkosios šeimos - auksiniai ir sidabriniai) arba juose buvo naudojami ne tokie brangūs akmenys.

Iš pradžių sužadėtuvių žiedai būdavo nuotakai skirto kraičio dalis. Žiedas reiškė moters statuso pasikeitimą ir jos įsipareigojimą, o šio papuošalo kokybė liudijo būsimo sutuoktinio socialinę padėtį ir finansinę situaciją.

Senovės romėnai sužadėtuvių žiedą pradėjo mūvėti ant kairės rankos bevardžio piršto, nes jie tikėjo, kad šiame piršte yra „vena amoris“ arba meilės vena, kuri veda tiesiai į širdį. Tokią simboliką naudojo ir kitos senovės kultūros, tarp jų ir senovės egiptiečiai. Ši tradicija išliko ir iki mūsų laikų tiek kalbant apie sužadėtuvių, tiek ir apie vestuvinius žiedus. Po vestuvių, didžiojoje pasaulio dalyje vestuviniai žiedai pirmiausia mūvimi ant kairiosios rankos bevardžio piršto, kad būtų arčiausiai širdies. Paskui ant jo užmaunamas ir sužadėtuvių žiedas (jei nusprendžiama šiuos žiedus mūvėti kartu). Lietuvoje turime kiek kitokią tradiciją, kuomet sužadėtuvių žiedą mūvime ant kairės rankos bevardžio piršto, o vestuvinį – ant dešinės rankos bevardžio piršto.

Apskritimo forma

Sužadėtuvių žiedai yra apskritimo formos, o apskritimas yra labai šventos, simbolinės geometrijos dalis. Apskritimai neturi nei pradžios, nei pabaigos, todėl simbolizuoja amžinybę, atsinaujinimą, vientisumą ir tobulumą. Jie taip pat simbolizuoja saulę, mėnulį ir planetas, jungiančias visas gyvybės formas, kaip sužadėtuvių žiedas jungia dviejų žmonių gyvenimus.

Kada žiedus pradėjo mūvėti abu sutuoktiniai

Ilgą laiką sužadėtuvių ir vestuvinius žiedus mūvėdavo tik moterys. Tačiau Antrojo pasaulinio karo metais, kai daugelis jaunų vyrų namuose paliko savo žmonas, merginas ir sužadėtines, paplito ir nauja tradicija, kuomet vestuvinius žiedus ėmė mūvėti ne tik nuotakos, bet ir jų išrinktieji, kad prisimintų namuose jų laukiančias mylimąsias. Taigi, šiomis dienomis vestuvinį žiedą mūvi abu sutuoktiniai, tačiau sužadėtuvių žiedų mūvėjimo tradicija vis labiau populiarėja ir tarp vyrų, o tai reiškia, kad ruošiantis sužadėtuvėms, ieškoma tiek moteriai, tiek ir vyrui skirto sužadėtuvių žiedo.

Asmeninio sužadėtuvių žiedo simbolika

Daugelis porų renkasi sužadėtuvių žiedus su asmenine simbolika. Keltiški sužadėtuvių žiedai simbolizuoja šeimos ir etnines tradicijas, o antikvariniai žiedai gali būti šeimos relikvijos, perteikiančios dar asmeniškesnes tradicijas. Dizainerių sukurti sužadėtuvių žiedai dažnai turi unikalių elementų, pavyzdžiui, subtilių filigraninių raštų su įrašytais žodžiais ar datomis, o unikalūs aptaisai gali būti naudojami atsižvelgiant į individualų poros skonį ir asmeninę simboliką.

Kitas būdas įtraukti asmeninę simboliką – sukurti žiedus su gimimo akmenimis. Šiuose žieduose su brangakmeniais gali būti naudojami tam tikri gimimo akmenys, simbolizuojantys nuotaką ir jaunikį arba svarbias jų santykių datas, pavyzdžiui, pirmąjį susitikimą, pirmąjį pasimatymą ar pirmąjį bučinį.

Trijų akmenų sužadėtuvių žiedai yra susiję su asmenine simbolika. Kiekvienas akmuo simbolizuoja skirtingą poros santykių etapą: praeitį, dabartį ir ateitį. Žiedai su trimis akmenimis gali būti įvairių formų, tačiau dažniausiai naudojami apvalūs, smaragdo ir princesės pjūviai.

Graviravimas sužadėtuvių žieduose – dar vienas simbolinės prasmės suteikimo papuošalui būdas. Kai kuriose kultūrose tikima, kad žiedo apskritimo graviravimas atneš nelaimę, nes taip simboliškai susilpninamas metalas (tikrasis žiedo tvirtumas ar ilgaamžiškumas nesiskiria), kiti mano, kad tai suteikia žiedui intymumo, asmeniškumo ir unikalumo bei sukuria stipresnį ryšį santykiuose.

Akivaizdu, kad sužadėtuvių žiedo simbolika turi didelę įtaką poros žiedo pasirinkimui. Tačiau kad ir koks žiedas būtų pasirinktas, svarbiausia, kad jis įprasmina tikrą meilę, pagarbą ir įsipareigojimą, kurie lydės sutuoktinius visą gyvenimą.

Grįžti į tinklaraštį