Cirkonis juvelyrikoje: ką apie jį verta žinoti

Cirkonis juvelyrikoje: ką apie jį verta žinoti

Kadangi juvelyrikos pasaulyje karaliauja natūralūs deimantai, daugelis kitų brangakmenių ir medžiagų dažnai naudojami kaip lengviau įperkamos deimantų imitacijos. Kai kurios iš jų yra tikrai prastos kokybės ir nevertos jūsų dėmesio, tačiau kitos gali tapti labai naudingu pasirinkimu, todėl jų nereikėtų nuvertinti. Vienas iš tokių pavyzdžių yra cirkonis.

Šis žavus dirbtinis akmuo juvelyrikos pasaulyje yra palyginti naujas. Cirkonis išrastas maždaug XX a. pradžioje ir nuo to laiko yra viena populiariausių alternatyvų natūraliems deimantams. Jis dažnai naudojamas visų rūšių ir kainų kategorijų juvelyriniuose dirbiniuose.

Kas yra cirkonis?

Cirkonis (angl. Cubic Zirconia) yra dirbtinis akmuo, dažniausiai skaidrus ir bespalvis, tačiau gali būti ir dažomas. Dėl savo panašumo į briliantus, cirkoniai labai dažnai naudojami kaip briliantų pakaitalas juvelyrikos dirbiniuose. Cirkonis juvelyrikoje naudojamas ir dėl savo atsparumo korozijai bei įvairioms rūgštims.

Manoma, kad cirkonis kaip akmuo pasižymi panašiomis į deimantą savybėmis. Cirkonis kaip ir deimantas gali teigiamai veikti nervinę sistemą, emocinę savijautą ir visą kūną.

Kaip gaminamas cirkonis?

Kaip ir bet kuris laboratorijoje sukurtas daiktas, cirkonis sintetinamas pagal „receptą“ ir griežtai kontroliuojamoje aplinkoje. Pagrindinės receptūroje naudojamos sudedamosios dalys yra cirkonio oksidas ir kiti mineralai, pvz., kalcio oksidas. Gamintojai gali manipuliuoti sudedamosiomis dalimis, kad pakeistų akmenų spalvą ir sukurtų spalvotą cirkonį.

Ar cirkonį galima laikyti sintetiniu deimantu?

Nors cirkonis atrodo kaip deimantas, jis yra kitoks brangakmenis. Kai kurie pagrindiniai cirkonio ir deimanto skirtumai yra šie:

  • Cirkonis nėra toks kietas kaip deimantai – pastarųjų kietumo rodiklis yra 10 / 10, o cirkonio – nuo 8 iki 8,5 iš 10 pagal Moso skalę. Tai labai aukštas rodiklis, todėl cirkonis yra puikus pasirinkimas juvelyriniams dirbiniams. Palyginimui, rubinų ir safyrų kietumas yra 9 /10.
  • Cirkonis yra minkštesnis už deimantą, todėl gali lengviau braižytis. Be to, laikui bėgant jis tampa lyg drumstas.
  • Cirkonis yra santykinai sunkesnis už to paties dydžio deimantus, nes yra tankesnis.
  • Cirkonis neturi inkliuzų, dėmių ar kitų priemaišų, kurių turi natūralūs deimantai. Kitaip tariant – cirkonis dažnai atrodo geriau nei deimantas, nes yra susintetintas laboratorijoje.
  • Cirkonio vertė, palyginti su deimantais, yra labai nedidelė. Deimantai yra (ir visada bus) vertinami labiau už cirkonius ne tik dėl savo ilgaamžiškumo, bet ir dėl prestižo.
  • Cirkonis yra spindintis akmuo, tačiau jo spindesys mažesnis už deimanto.
  • Spalvotas cirkonis paprastai pasižymi ryškesniu spalvų žaismu nei deimantai.

Kaip įžvelgti skirtumą tarp cirkonio ir deimanto?

Žiūrint neįgudusia akimi cirkonis beveik nesiskiria nuo deimanto. Pirkdami „deimantinius“ papuošalus turite būti atsargūs, nes kai kurie nesąžiningi pardavėjai gali bandyti cirkonius parduoti kaip deimantus. Jei perkate deimantą, visada reikalaukite autentiškumo sertifikato (pvz., GIA arba AGS). Jei juvelyras nepateikia parduodamų deimantų oficialių sertifikatų, geriau iš jo nepirkti. Deimantus visada reikėtų pirkti tik iš patikimų pardavėjų.

Kiek laiko tarnauja cirkonis?

Papuošalai sukurti iš cirkonio akmens paprastai tarnauja nuo 5 iki 10 metų, o dėvint juos retkarčiais – apie porą dešimtmečių. Be to, norint prailginti cirkonio akmens tarnavimo laiką, reikia jį saugoti nuo įbrėžimų ir tinkamai valyti. Vis dėlto tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl cirkonis yra lengviau prieinamas už deimantą ir naudojamas kaip nebrangi deimanto alternatyva.

Tačiau jei cirkonio papuošalai skirti tik ypatingoms progoms ir jais tinkamai rūpinamasi, jie gali tarnauti dešimtmečius, kaip ir iš bet kurio kito brangakmenio pagaminti juvelyriniai dirbiniai.

Kas gali įbrėžti cirkonį?

Cirkonį gali subraižyti visi objektai, kurie yra už jį kietesni. Vadinasi, tokie akmenys kaip deimantai, safyrai, rubinai, volframas ir moisanitas gali subraižyti cirkonį, nes visi jie yra kietesni.

Vestuviniai ir sužadėtuvių žiedai su cirkoniais

Bespalvis cirkonis yra labai panašus į briliantus, tačiau ne savo kaina. Dėl panašumo su deimantais cirkoniais inkrustuojami ne tik į sužadėtuvių, bet ir vestuviniai žiedai.

Jaunavedžių poros gana dažnai renkasi vestuvinius žiedus su cirkoniais. Tačiau taip pat dažnai, įsigijusios tokius žiedus, po kurio laiko vis dėlto nusprendžia cirkonius pakeisti briliantais. Dėl savo spalvingumo ir nedidelės kainos cirkonis yra vienas populiariausių akmenų juvelyrikoje. Neretai žmonės perka juvelyrikos dirbinius su cirkoniais, bet atsiradus progai ar pakankamai susitaupius, pakeičia juos briliantais.

Kaip rūpintis juvelyriniais dirbiniais su cirkoniais?

Valyti, laikyti ir prižiūrėti juvelyrinius dirbinius su cirkoniais reikia labai atsargiai. Papuošalus su cirkoniais rekomenduojama laikyti minkštuose įdėkluose, atskirai nuo kitų papuošalų, kad būtų išvengta įbrėžimų. Cirkonius reikėtų reguliariai valyti, kad nesikauptų dulkės ir nešvarumai. Valymui geriausia naudoti švelnų muilą, drungną vandenį, minkšto audeklo skiautę arba šepetėlį minkštais šereliais.

Grįžti į tinklaraštį